Máte NAS od Synology? A zálohujete data na něm uložená? Měli by jste…
Je to už delší dobu, co jsem se potkal s takovou dost nepříjemnou záležitostí. Přesto bych se s Vámi o tuto příhodu rád podělil.
Je to už delší dobu, co jsem se potkal s takovou dost nepříjemnou záležitostí. Přesto bych se s Vámi o tuto příhodu rád podělil.
Přišlo mi emailem upozornění, že na jednom ze dvou disků (v RAID 1) malého NASu Synology DS207 jsou vadné bloky. Vzal jsem nový disk, sednul jsem do auta a jel (asi 100 km) ho vyměnit. NAS jsem demontoval, disk vyměnil, spustil rebuild pole, vypil kávu… A když jsem viděl, že rebuild v pořádku pokračuje a uživatelé se ke svým datům dostanou, sbalil jsem se a vyrazil na cestu zpět.
Houstone, máme problém!
Po návratu do kanceláře jsem zjistil, že přišly další emaily s informací, že došlo ke zhroucení pole a volali uživatelé, že data jsou nedostupná…
Tak co teď? Na dalších 200 km chuť nemám!
Napřed jsem se pokoušel vydolovat data z původního disku s vadnými bloky (ten jsem si vzal s sebou kvůli reklamaci), ovšem marně. Přesto, že data byla na EXT3 oddílu, z Live CD Ubuntu (bylo zrovna po ruce) jsem viděl na disku pouze RAID oddíly a nešlo je přimountovat. Přiznám se, že jsem se tím dlouho nezabýval, jelikož nevím jak je v Synology Disk Station RAID vytvořený a nechtělo se mi s tím strávit několik hodin, abych se třeba nakonec stejně k žádnému výsledku nedopracoval.
Nešlo by to opravit na dálku?
Začal jsem tedy z opačného konce. Připojil jsem se k NASu přes webové rozhraní a pátral, jestli se nedá pole nějak poopravit. Tudy cesta nevedla, povolil jsem tedy přístup k terminálu přes SSH a začal zkoumat systém zevnitř.
Zjistil jsem, že v rootu je složka „volume1“, v níž jsou všechna data a dokonce čitelná. Chtěl jsem tedy přimapovat sdílenou složku ze svého PC a data odzálohovat tam. Narazil jsem ale na fakt, že uživatel „admin“ v systému jako takovém vlastně nemá žádná práva k zápisu, neměl jsem prostě složku kam přimapovat. Takže všechno špatně, zpátky na stromy!
Podstatné zjištění bylo, že data se na disku stále nacházejí, jsou čitelná, jen je potřeba je nějak dostat ze systému ven „do bezpečí“…
Borec na konec!
Zkoušel jsem WinSCP, ale taky bez úspěchu. Data jsem viděl, ale nešly vykopírovat. Zkoumáním webového rozhraní NASu jsem zjistil, že zařízení umí poskytovat data přes FTP. Neváhal jsem a službu FTP zapnul.
Znovu jsem zkusil WinSCP a tentokrát data šla kopírovat do PC, problém byl ale v tom, že NAS poskytoval přes FTP pouze složku „LocalBackup“, která sice obsahovala data, ale šlo o nějakou starou a neúplnou zálohu. Povolil jsem k FTP anonymní přístup a ejhle… v rozbalovacím seznamu jsem si najednou mohl vybrat která ze sdílených složek s daty se mi přes FTP zpřístupní.
Pak už nebylo nic snazšího než se k NASu připojit přes FTP a mohl jsem začít zachraňovat data z havarovaného pole na vzdálenost 100 km.
Po zazálohování dat jsem RAID1 svazek zrušil a vytvořil jsem ho znovu. Tentokrát proběhlo všechno v pořádku a data jsem mohl nahrát zpátky.
Dobrá rada nakonec… Zálohujte! Zálohujte! Zálohujte!
Pamatujte: RAID1 není záloha, je to pouze zvýšená odolnost vůči havárii jednoho disku.
Tahle příhoda mi zkazila jedno pěkné letní odpoledne a stála mě pár hodin usilovného hledání řešení zdánlivě bezvýchodné situace. Nakonec ale všechno dobře dopadlo, stejně jako v pohádce. 😉